piątek, 20 marca 2009

Solidaryzujemy się z protestem studentów w Barcelonie

Dochodzące do nas wiadomości z Barcelony, gdzie policja bije protestujących studentów wzbudzają w nas oburzenie i sprzeciw, którego wyrazem jest poniższy list wysłany do Ambasady Hiszpanii w Polsce. Wzywamy do solidarności z represjonowanymi studentami z Barcelony! Solidarity with the students of Barcelona! La solidaridad con los estudiantes de Barcelona!






Gdańsk, 20.03.2009

Do: Ambasada Hiszpanii w Polsce

List w sprawie ataku policji na studentów w Barcelonie

My, Otwarty Komitet Uwalniania Przestrzeni Edukacyjnych wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec użycia przemocy przez hiszpańską policję w stosunku do pokojowego protestu studentów z uniwersytetu w Barcelonie. Nie mieści nam się w głowach, że policja w państwie nazywanym demokratycznym stosuje takie same metody, jakie stosował reżim komunistyczny w Polsce w ubiegłym stuleciu. Zdjęcia bitych pałkami studentów z Barcelony przypominają nam sceny z wydarzeń marcowych 1968 roku w Polsce. Wtedy też na bezbronne i pokojowo protestujące osoby wysłano uzbrojonych osiłków z pałkami.

Pytamy się, jak to jest możliwe, że na terenie Unii Europejskiej dochodzi do aktów policyjnej przemocy w stosunku do ludzi, którzy korzystają z demokratycznego prawa do protestu? Żądamy wyjaśnień w tej sprawie ze strony władz Hiszpanii i domagamy się natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy wobec protestujących studentów! Solidaryzując się z protestującymi studentami w Barcelonie i zgadzając się z ich postulatami, nie pozwolimy na definiowanie Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej w autorytarny sposób przy użyciu pałek policyjnych.

członkowie i członkinie OKUPE

1 komentarz:

  1. Uważam, że porównanie strategii reżymu kapitalistycznego z komunistycznym w Polsce to gruba przesada. Z resztą, z waszej strony do syć tani chwyt na polską pandę: "u nas bida była i komuna my was rozumiemy". Nie widzę zasadniczego podobieństwa między scenami z Barcelony a Polski. Różnica podstawowa: pałka. W krajach "demokratycznych" używa się tzw. tonfy. Co widać na filmie, te oddziały policji nie używają jej zgodnie z przeznaczeniem. Tonfa służy do podduszania lub robienia blokady. Nie zaś do bicia. Uderzenie powoduje załamanie kości. Pałki Milicji były bardziej humanitarne, miękkie, zostawiały ślady ale nie łamały kości, no chyba że żebra.

    Z kolei wyraz zdziwienia jest dla mnie dziwny. Lenin mówi: w kapitalizmie nie ma demokracji!

    Ulrike Meinhof

    OdpowiedzUsuń