wtorek, 14 lipca 2009

Wezwanie do solidarności ze studentami aresztowanymi 6-go lipca we Włoszech.

Doskonałej Fali nie można aresztować!
Wezwanie do solidarności ze studentami aresztowanymi 6-go lipca we Włoszech.

Nocą z 5-go na 6-go lipca 21 studentów zostało aresztowanych podczas szerokiej operacji policyjnej. Studenci zostali oskarżeni o organizowanie mobilizacji 19-tego mają w Turynie przeciwko uniwersyteckiemu szczytowi G8 [G8 University Summit]. Tego dnia ponad 10 tysięcy studentów i doktorantów, jak również naukowcy-"czasownicy", zabrali publicznie głos w ogromnej demonstracji, aby po raz kolejny – po mobilizacjach zeszłej jesieni – wyrazić swój sprzeciw dla demonatażu publicznego uniwersytetu.

Stawiane zarzuty nie zą zazwyczaj podstawą do aresztowań prewencyjnych, zwłaszcza prawie 2 miesiące po wydarzeniach. Zastosowane narzędzia sądowe są niewspółmierne w stosunku do stawianych zarzutów. Ta niewspółmierność zagraża wymazaniem demokratycznych zasad, które które wprost przeciwnie należy wzmacniać. 21 aresztowanych (15 jest w więzieniu, 6 w areszcie domowym) to młodzi studenci, prawie wszyscy z czystą kartoteką.

Wyrażamy nasze oburzenie z powodu niewspółmierności tych działań w stosunku do ludzi, którzy po prostu demonstrowali odmienność swoich poglądów. Zdarza się to w czasie, gdy młodzi studenci i naukowcy niepokoją się brakiem gwarancji na przyszłość i niepewnym losem publicznych uniwersytetów.

Chcemy potwierdzić, że jesteśmy po stronie wolności myśli i wolności demonstrowania odmienności poglądów. Uważamy za nieakceptowalne traktowanie każdego protestu jak problemu policyjnego. Chcemy jeszcze raz potwierdzić, że uniwersytet jest przestrzenią wolności, konfrontacji i produkcji wiedzy. Przez te aresztowania nie rozwiąże się sprzeczności i problemów publicznych uniwersytetów.

1 komentarz: