sobota, 7 listopada 2009

Strajki okupacyjne w greckich szkołach

Angielski portal informacyjny LibCom donosi o serii strajków okupacyjnych uczniów w szkołach średnich w Grecji. Okupacje są reakcją uczniów na decyzję władz o internowaniu uczestników strajku okupacyjnego uczniów w Salonikach. W październiku strajkowało w ten sposób 35 szkół średnich w samych Salonikach i wiele szkół w innych miejscowościach.

Przyczyną strajków okupacyjnych było to, iż jedyną odpowiedzią władz na zgłaszane przez uczniów potrzeby zmian stanowiły represje (za okupowanie budynku szkolnego grożą teraz 5-letnie wyroki pozbawienia wolności). W odpowiedzi na okupacje solidarnościowe szkół władze zastosowały blokadę medialną na udzielanie informacji o protestach uczniowskich, co sprowokowało niedawno jedną z greckich bojówek do wysadzenia domu byłej minister edukacji.

Internowaniu uczestników strajku w Salonikach stanowczo sprzeciwił się związek nauczycielstwa OLME, a także, co ciekawe, część policjantów. Poza okupacjami solidarnościowymi odbywają się protesty uczniowskie w innych formach, np. w Atenach uczniowie zbojkotowali zajęcia szkolne po tym, jak jednego z uczniów ukarano za nie stanie na baczność podczas odgrywania hymnu narodowego.

- Rezultaty tej mobilizacji zachęciły nas do dalszego działania i udowodniły, że gdy działamy wspólnie, nikt nie jest w stanie nas pokonać - cytuje stanowisko uczniów LibCom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz