środa, 2 grudnia 2009

Zaproszenia na filmy

Ciekawe filmy mozna będzie obejrzeć w przyszłym tygodniu w Gdańsku. Pierwsze zaproszenie - na wtorek, pochodzi od Komisji Środowiskowej OZZ "Inicjatywa Pracownicza" w Trójmieście. Film "Zanon nalezy do robotników" w ramach związkowego DKF-u pokazany zostanie 8. XII (we wtorek) o 19:00. Tym razem projekcja odbędzie się przy ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku (II piętro).


Film "Zanon nalezy do robotników" - to dokument pokazujący zycie fabryki przejetej przez pracowników w wyniku robotniczej okupacji w 2001 r. Przykład fabryki Zanon w Argentynie jest dla wielu środowisk pracowniczych wzorem skutecznego współdziałania robotników i przejmowania kontroli nad swoim miejscem pracy. Projekcja odbywa się w przeddzień świętowania kolejnej "wałęsowskiej" rocznicy, co jak mają nadzieję pomysłodawcy, zainicjuje refleksję na temat stanu samoorganizacji polskich pracowników.


Z kolei w czwartek 10.XII w ramach Koła Naukowego anglistów UG "Laboratorium Literackie" odbedzie sie projekcja i dyskusja nad ekranizacją ksiązki Howarda Fasta p.t. "Spartakus" w rez. Stanleya Kubricka z 1960 r. Spotkanie o g. 17:00 w s. 3.4 Wydziału Filologiczno-Historycznego UG (ul. Wita Stwosza 55).


Film Kubricka jest jedną z najbardziej spektakularnych produkcji kinowych na temat słynnego powstania niewolników. W czasie produkcji trwał spór o ideę przewodnią, jaka powinna jej przyświecać: Czy to walka wyzwoleńcza będąca jedyną drogą niewolnych do szczęśliwego życia (Fast)? Wzorcowa historia socjalistycznej rewolucji (Trumbo)? A może opowieść o losie narodu żydowskiego (Douglas)? Dodatkową ciekawostkę stanowi fakt, że w ekipie odpowiedzialnej za film występowały osoby objęte w USA zakazem udziału w produkcjach kinowych ze względu na "nieamerykańskie" poglądy, sam zaś scenarzysta był gorliwym komunistą - a to wszystko w czasach "polowań na czarownice"...


Na oba wydarzenia wstęp wolny. Wkład w dyskusję mile widziany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz