środa, 27 maja 2009

Spotkanie z panią dyrektor Biblioteki Głównej i wręczenie petycji z podpisami

W dniu 22 maja 2009 przedstawiciele OKUPE złożyli na ręce pani dyrektor Grażyny Jaśkowiak petycję podpisaną przez prawie 700 osób (studentów, doktorantów, pracowników UG). Na spotkaniu obecna była również zastępczyni dyrektora odpowiedzialna za system udostępniania księgozbiorów. Wręczając petycję zaproponowaliśmy, aby została ona potraktowana jako punkt wyjścia do szerszej dyskusji na temat funkcjonowania Biblioteki Głównej i zasad korzystania z księgozbioru. Zaznaczyliśmy, że treść petycji została opracowana przez grupę studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich i jest zbiorowym głosem osób niezadowolonych z zasad panujących w Bibliotece Głównej.

W trakcie rozmowy poruszyliśmy większość kwestii, które zostały zawarte w petycji, m.in.:
 • zakaz wnoszenia do czytelni laptopów w torbach
 • zakaz wnoszenia do czytelni wody mineralnej
 • brak możliwości wypożyczania książek, których wszystkie egzemplarze przypisane są do czytelni
 • reorganizacja przestrzeni czytelni i możliwość zastąpienia krzeseł wygodnymi fotelami
W odpowiedzi na nasze postulaty ze strony dyrekcji padły m.in. argumenty:
 • o konieczności ochrony księgozbioru i materialnej odpowiedzialności za zniszczone książki, jaką ponosi dyrekcja przed kanclerzem
 • o nieodpowiedzialnym zachowaniu czytelników, którzy chowają książki do szafek w szatni lub przestawiają na inne półki w celu późniejszego z nich korzystania
 • o niszczeniu i kradzieżach książek
 • o stwarzaniu zagrożenia przez wnoszenie plecaków i toreb do czytelni, które np. mogą wplątywać się w kable i przewody
 • o braku wystarczających funduszy na wprowadzenie nowoczesnych systemów ochrony i zabezpieczeń
 • o braku wystarczającej przestrzeni w perspektywie rozbudowy kampusu i wzrastającej liczbie czytelników
 • o zdarzających się sytuacjach nieprzyjemnych wynikających z negatywnego zachowania się czytelników, którzy mają poczucie anonimowości, gdyż nie muszą się rejestrować przy wejściu do biblioteki (czytelni)
Po godzinnej rozmowie z panią dyrektor odnośnie powyższych kwestii, zaproponowaliśmy, aby rozmowę w oparciu o konkretne problemy kontynuować na spotkaniu z doktorantami, które planowane jest na 17 czerwca 2009 w rektoracie z inicjatywy pani prof. M. Mendel (prorektor ds. kształcenia). Mamy nadzieję, że na tym spotkaniu uda się wypracować jakieś konkretne rozwiązania problemów przez nas poruszonych w petycji.

Zachęcamy studentów i studentki oraz przedstawicieli samorządu studenckiego do zgłaszania odpowiednim władzom UG chęci wzięcia udziału tym w spotkaniu, gdyż w chwili obecnej jest ono przewidziane jedynie dla doktorantów.

1 komentarz:

 1. ludzkie nogi tez moga sie wplatac w przewody... zakaz wstepu ludzi do bilblioteki!

  OdpowiedzUsuń